Wizyt na stronie: 843970 | Wczoraj: 216 | Dzisiaj: 92 | Teraz: 2
Audioteka Soliści
Stanisław Fijałkowski
dodano: 2012-02-20 15:02:38
wykonawca: Stanisław Fijałkowski
autorzy nagrania: Remigiusz Mazur-Hanaj

Festiwal_Folkloru_09_Janow_Lub.mini.jpg Festiwal_Folkloru_2007rmini.jpg

Stanisław Fijałkowski

                  - jedyny śpiewak ludowy

kultywujący rodzime tradycje

wsi Chrzanów


Pan Stanisław Fijałkowski urodził się w 1928 roku we wsi Chrzanów, obecnie powiat Janów Lubelski. Od dziecka lubił przysłuchiwać się śpiewom starszych na piórzaczkach, prządkach, weselach i zabawach wiejskich. Bardzo szybko zapamiętywał teksty i melodie. Jego kariera artystyczna jako solisty śpiewaka ludowego rozpoczęła się w 1998r (troche za póżno jak sam mawia) i pomimo już podeszłego wieku trwa nadal.

Moje pierwsze spotkanie z panem Stanisławem Fijałkowskim było bardzo spontaniczne, ale też i konkretne. Przedstawił mi się jako rodowity chrzanowiak, który od dziecka interesował się folklorem i który bardzo chętnie może śpiewać, gdyż zna tyle pieśni i melodii śpiewanych przez babkę, matkę, granych przez kolędników.

Tak zaczęła się moja przyjaźń, współpraca z panem Stanisławem, który już tego samego roku pierwszy raz wystąpił na scenie(zupełnie bez tremy), na rejonowych eliminacjach Konkursu Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek w Janowie Lubelskim, zdobywając nominacje na konkurs wojewódzki, w którym otrzymał I nagrodę za kolędę życzącą „A cóż nam porabiasz nadobna Maniusiu”. Tak rozwiązał się worek z pięknymi pieśniami ludowymi, śpiewanymi przez pana Stanisława do dziś na różnorodnych festiwalach, konkursach, przeglądach folklorystycznych.

Na naszych częstych spotkaniach, na próbach, wyjazdach pan Stanisław dużo opowiadał mi o swoim życiu, o matce dla której miał szczególny szacunek, rodzinie, pracy zawodowej, społecznej. Przysłuchiwałam się tym opowieściom, śpiewom- to tak jakbym przebywała ze swoim ojcem, tak mi go przypominał, a którego dawno już nie mam. Zawsze serdeczny, życzliwy otwarty do ludzi. Już wkrótce okazało się że pan Stanisław jest wspaniałym śpiewakiem, gawędziarzem za czym przemawiają liczne nagrody na prestiżowych imprezach folklorystycznych o zasięgu powiatowym wojewódzkim i ogólnopolskim. Miałam też szczęście poznać jego żonę, która wspierała męża w jego artystycznych poczynaniach.

Analizując rodowód pana Stanisława, należy raz jeszcze wspomnieć o matce, bardzo religijnej i skromnej osobie o pięknym głosie „ Hanuś, chodź śpiewać „– zachęcały sąsiadki. Cała rodzina matki, babcia, wujkowie pięknie śpiewali, a pan Stanisław odziedziczył głos po nich. Jako młody chłopak o ładnym i donośnym głosie chodził śpiewać z kolędnikami. Trzeba było znać przynajmniej sześć kolęd życzących, zwłaszcza tych śpiewanych pannom – opowiadał pan Fijałkowski. Wspólnie z młodzieżą chrzanowską przygotowywał stroje kolędnikom i chodził z „Herodami” i „Weselem Krakowskim”.

Pan Stanisław Fijałkowski w rozmowie wspominał, że miał szczęście w życiu, ożenił się z bogatą i ładną panną, mimo iż sam nie był zamożny. Ma wspaniałe córki, wnuczęta. Po śmierci żony zamieszkuje sam w swoim małym, drewnianym domku w Chrzanowie. We wsi znany jest bardziej jako urzędnik niż rolnik, pracował w GS.SCH, kontraktował płody rolne, był oddanym społecznikiem wiejskim.

Wcześniej nie miał możliwości zaprezentowania się publiczności na scenie, gdyż w Chrzanowie nie ma ani domu kultury, ani klubu, nie ma kto zająć się kulturą ludową w gminie, a Chrzanów słynął niegdyś z aktywnej działalności zespołów wiejskich. Bogaty repertuar pieśni ludowych pana Stanisława to pieśni kawalerskie, weselne, więzienne, utwory w stylu dziadowskim, ballady, pieśni sieroce i pogrzebowe i wspomniane już kolędy życzące i pastorałki ludowe.

W ponad dziesięcioletnim stażu pracy artystycznej na scenie pan Stanisław Fijałkowski zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. I nagrodę w 1998r, Basztę w 2003r i ponownie Basztę w 2007r na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Jest kilkakrotnym laureatem pierwszych nagród na „Powiślakach” w Maciejowicach, Ogólnopolskim Konkursie „Ocalić Korzenie Ojców” w Baranowie Sandomierskim za pieśni sieroce. Pan Stanisław Fijałkowski od lat współpracuje z Janowskim Ośrodkiem Kultury, który wspomaga działalność artystyczną śpiewaka, gromadzi dokumentację z jego działalności artystycznej.

W 2011 roku podczas 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel I Śpiewaków Ludowych, pan Stanisław Fijałkowski po raz drugi zdobył I nagrodę. Ze względu na stan zdrowia nie uczestniczył w odbiorze nagrody podczas niedzielnego zakończenia festiwalu.

Pan Stanisław Fijałkowski jest laureatem nagrody im. Oskara Kolberga „ Za zasługi dla kultury ludowej” przyznaną przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury , którą otrzymał w 2004 roku w Przysusze, tam gdzie urodził się Oskar Kolberg.

W 2009 roku pan Stanisław za całokształt swojej pracy artystycznej a szczególnie za osiągnięcia w dziedzinie pielęgnowania i ochrony tradycji regionu, otrzymał Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego.


   Lidia Tryka                                    

jaki zywy to spiewal.mp3
jaki zywy to spiewal.mp3
(rozmiar: 0.27 MB)
wesolo mi bylo.mp3
wesolo mi bylo.mp3
(rozmiar: 4.32 MB)
dlaczego czowiek spiewa.mp3
dlaczego czowiek spiewa.mp3
(rozmiar: 1.36 MB)
w srodku ogrodeczka.mp3
w srodku ogrodeczka.mp3
(rozmiar: 4.87 MB)
na suchej tempoli.mp3
na suchej tempoli.mp3
(rozmiar: 5.35 MB)
pogestej leszczynie.mp3
pogestej leszczynie.mp3
(rozmiar: 7.97 MB)
od najmlodszych lat.mp3
od najmlodszych lat.mp3
(rozmiar: 1.05 MB)
wdzien bozego narodzenia.mp3
wdzien bozego narodzenia.mp3
(rozmiar: 5.26 MB)
dzieciatko sie narodzilo.mp3
dzieciatko sie narodzilo.mp3
(rozmiar: 4.38 MB)
herody.mp3
herody.mp3
(rozmiar: 19.67 MB)
chodzi maniusia po pokoiku.mp3
chodzi maniusia po pokoiku.mp3
(rozmiar: 6.12 MB)
a coz tam poeabiasz nadobna maniusiu.mp3
a coz tam poeabiasz nadobna maniusiu.mp3
(rozmiar: 3.75 MB)
jako kolednik.mp3
jako kolednik.mp3
(rozmiar: 1.10 MB)
panie boze moj jam jest wolek twoj.mp3
panie boze moj jam jest wolek twoj.mp3
(rozmiar: 1.31 MB)
dziecina mala.mp3
dziecina mala.mp3
(rozmiar: 2.64 MB)
krzyzu swiety.mp3
krzyzu swiety.mp3
(rozmiar: 3.05 MB)
serdecznie oczekiwam.mp3
serdecznie oczekiwam.mp3
(rozmiar: 3.06 MB)
jako juz mlodzieniec.mp3
jako juz mlodzieniec.mp3
(rozmiar: 0.72 MB)
byl sobie krol.mp3
byl sobie krol.mp3
(rozmiar: 3.63 MB)
gospodarz mial zonke ladna.mp3
gospodarz mial zonke ladna.mp3
(rozmiar: 5.80 MB)
szlo sobie dwa dziady.mp3
szlo sobie dwa dziady.mp3
(rozmiar: 6.29 MB)
szeroki las, waskie pole - juz odjezdza serce moje.mp3
szeroki las, waskie pole - juz odjezdza serce moje.mp3
(rozmiar: 7.63 MB)
oj spiewalem ja wam tu.mp3
oj spiewalem ja wam tu.mp3
(rozmiar: 0.46 MB)
Ilość odwiedzin 4181
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves