Wizyt na stronie: 817753 | Wczoraj: 337 | Dzisiaj: 125 | Teraz: 2
Aktualności
Turniej Szachowy w Janowie Lubelskim - sprawozdanie.
2016-06-07 10:38:37

Rozegrany w tą niedzielę – 5 czerwca – turniej szachowy okazał się rekordowym. Na starcie stanęło aż 134 szachistów, w tym 40 dzieci w wieku do 10 lat. To był największy turniej jak do tej pory zorganizowany na naszym terenie.

Dla organizatorów było to wielkie zaskoczenie, ale i jednocześnie wielkie wyzwanie, jak poradzić sobie z organizacją imprezy w niespotykanej sytuacji. Tylko dzięki szybkiej i sprawnej akcji pracowników Janowskiego Ośrodka Kultury, turniej rozpoczął się bez większych problemów. Również sprawne było prowadzenie turnieju przez sędziego klasy międzynarodowej Zbigniewa Pydę, prezesa i założyciela Lubelskiego Klubu Szachowego.

Z uczestników najliczniejsza była reprezentacja z Tomaszowa Lubelskiego, 11 dzieci do 10 lat i 21 osób powyżej 11 lat. Nasz powiat wystawił też liczną ekipę, 13 dzieci i 14 starszych szachistów. Również liczna była ekipa z Lublina – 16 osób, z Rudnika n/Sanem – 7, Leżajska – 7, Zaklikowa 4 i Fajsławic - 6. Z Ukrainy wystartowało 6 osób z faworytem arcymistrzem Vladimirem Malaniukiem.

Mocna też była ekipa polskich szachistów, którzy bardzo mocno włączyli się do walki o zwycięstwo.

Turniej był podzielony na dwie grupy. Dzieci do 10 lat grały osobno w siedmiu rundach po 15 minut na partię. Pozostali rozegrali 9 rund z tempem 10 minut i dodawanym czasem 5 sekund za każdy wykonany ruch.

W grupie dzieci, najlepszy okazał się 10 letni Zakhar Maksymyshyn z Nowojaworowska. Drugie i trzecie miejsce przypadło dla zawodników z Tomaszowa Lubelskiego Kamila Koperwasa i Pawła Gromka. Nasz najlepszy szachista z Janowa Lubelskiego – Miłosz Dębiec zajął 6 miejsce. Pozostałe nasze dzieci zajęły następujące miejsca: 11 – Jaskowski Dawid z Wierzchowisk, 14 Gumienik Jacek z Janowa, 17 - Pudełko Igor, 20 – Żuraw Mikołaj, 23 – Niedziałek Max, 24 – Czajka Rafał, 26- Małek Filip, 29 – Dębiec Błażej, 30 – Woźniak Krzysztof, 36 – Woźniak Dawid, 39 – Lenart Jagoda i 40 – 6 – letni Świta Ignaś.

Najlepsza wśród dziewcząt Liliana Krzanowska z Rzeszowa zajęła w klasyfikacji ogólnej 7 miejsce. Najmłodszy 5 –letni Stasio Gorzkiewicz, szachista z Zamościa wygrał dwie partie.

W grupie „open” cały czas była zacięta walka o każdy punkt. Faworyt Vladimir Malaniuk przegrał tylko jedną partię i został zwycięzcą turnieju. Drugie miejsce zajął Artur Niemiec. Kolejne przypadły dla zawodników z Lublina: Michał Mirosław, Piotr Polkowski, Wojciech Mazur.

Z naszych szachistów, rewelacją okazał się Franciszek Koczułap z Konstantowa, gmina Dzwola. Wygrał 6 partii i zajął wysokie 19 pozycję. Pozostali nasi szachiści zajęli następujące miejsca: 40 – Marek Dębczak, 43 – Jan Swacha, 48 – Mateusz Powęska, 56 – Piotr Jaskowski, 60 – Robert Świta, 67 – Karol Latus, 69 – Hubert Dębczak, 71 – Krystian Dębczak, 76 – Łukasz Bańka, 83 – Michał Jednac, 85 – Paweł Chmiel, 87 - Mateusz Siatka, 92 – Marcelina Świta i 93 – Szymon Lenart.

W tym turnieju Janów Lubelski stał się miejscem, gdzie między sobą walczyły różne kluby szachowe z naszego jak i sąsiedniego województwa podkarpackiego. Tomaszów Lubelski może być wzorem dla innych szkół i środowisk, jak można przy pomocy własnych sił, bez sponsorów – zorganizować i prowadzić zajęcia szachowe z dziećmi i młodzieżą. Wieloletnia praca owocuje wynikami i udziałami w turniejach na szczeblu krajowym. Podobne efekty mają w Rudniku n/Sanem oraz w Leżajsku. Są to małe ośrodki, w których dzieci i młodzież mają na swoim koncie wysokie osiągnięcia. W innej sytuacji jest Lublin. Istniejące od pokoleń kluby szachowe nie muszą martwić się o perspektywę w rozwoju szachów

Same organizowane turnieje nie przyczynią się do popularyzacji tej królewskiej gry. Jedynie systematyczna i długotrwała praca z dziećmi i młodzieżą może dać spodziewane efekty. Dużą rolę w rozwoju szachów u swoich pociech odgrywają rodzice. Pomoc ze strony szkół powinna być jak największa.

Ten turniej świadczy, że nasze miasto jest już rozpoznawalne w regionie w dziedzinie organizacji wielkich turniejów szachowych. Działająca już 14 lat sekcja szachowa przyczyniła się do tego wizerunku. Również też mamy satysfakcję, że co raz więcej dzieci młodzieży jest zainteresowanych szachami jako sportem, nauką i sztuką.

Również dużą wdzięczność okazujemy naszym sponsorom. Dzięki nim mogą odbywać się takie imprezy. Tą drogą serdecznie dziękujemy Panu Januszowi Lewandowskiemu z Dąbrowicy, gminy Potok Wielki za wieloletni sponsoring. Pan Janusz Lewandowski jest radnym powiatowym, wzorowym przedsiębiorcą, szanowanym i znanym mieszkańcem naszego powiatu.

Janów Lubelski, 2016.06.06. Tekst: Jan Swacha


Odwiedziny: 653
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves