Wizyt na stronie: 845107 | Wczoraj: 154 | Dzisiaj: 112 | Teraz: 3
Aktualności
Szachy - co to jest za gra ?
2017-01-24 08:35:52

Jak odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest ta indyjska zabawka tysiącleci. Czy to sztuka ?

A może nauka ? Gra ? Sport ? Nie ma jednej uniwersalnej prawdy. Każdy odpowie inaczej. Jedni przypisują im cudowne właściwości dla umysłu, inni dostrzegają ich nieocenione walory, jeśli chodzi o wypełnianie wolnego czasu, kolejni mówią o niezapomnianych przeżyciach w kontaktach ze specyficzną społecznością.

W szachach jest mnóstwo możliwych dróg do wyboru, a owa gra jest lustrem życia. Każdy szachista na sali gry toczy walkę na zimne argumenty nie tyle z rywalem, co z samym sobą. Wygra ten, kto zdoła znaleźć ciszę we własnym umyśle i zmaterializuje swą myśl na 64 polach, nie uginając karku pod własnymi słabościami. Za każdą grą idzie praca, łzy, żal i inne emocje. A czy w życiu jest inaczej ? Wystarczy bacznie obserwować zawodników i ocenić ile wysiłku umysłowego należy włożyć, ile wymyśleć różnych kombinacji ruchowych aby wygrać partię. Jak ktoś powiedział, że najtrudniej jest wygrać partię wygraną. Zawsze do końca jest czekanie na pomyłkę przeciwnika, a może jeszcze nie przegrałem ? Taka jest uroda tej królewskiej gry. Kto poznał jej specyficzne reguły, temu trudniej będzie o niej zapomnieć.

Co roku rośnie zainteresowanie szachami. Wprowadzenie do szkół jako przedmiotu, pozwala na zapoznanie się z nią coraz większej ilości dzieci. W ten sposób odkrywamy talenty i zainteresowania.

Temu celowi służył turniej szachowy zorganizowany 22-go stycznia b.r. w Janowskim Ośrodku Kultury.

W zawodach wzięło udział 18 uczestników, w tym dzieci do 10 lat było ośmiu chłopców oraz trzy juniorki w starszych grupach. Turniej rozegrano w siedmiu rundach po 15 minut na partię i na zawodnika. Wszyscy grali w jednej grupie przy komputerowym kojarzeniu.

Faworytami byli starsi juniorzy startujący w różnych zawodach szachowych wojewódzkich jak

i międzyszkolnych.

Pierwsze rundy to wyłanianie mocniejszych i słabszych zawodników. Dopiero od czwartej rundy zaczyna się walka o czołowe lokaty. Po tej rundzie liderem zostaje 17- letni Hubert Dębczak. Niespodzianką jest pozycja wicelidera przez 10- letniego Jacka Gumienika. Z walki nie rezygnują pozostali zawodnicy. Pojedynki na szachownicy stają się coraz bardziej zacięte i trzymające w napięciu do ostatniego ruchu.

Zwycięzcą całego turnieju został Hubert Dębczak, który wygrał wszystkie partie. Drugie miejsce zajął 16-letni Mateusz Powęska. W zasadzie faworyci nie zawiedli. Wielką niespodziankę sprawił wcześniej wspomniany Jacek Gumienik zajmując trzecie miejsce i pierwsze w grupie do 10 lat. Czwarte miejsce w kategorii „open” i pierwsze do 14 lat zajął Krystian Dębczak. W tej kategorii kolejne dalsze miejsca zajęli: Rafał Czajka, Michał Jednac i Michał Powęska.

Wśród dziewcząt kolejność jest następująca: Aleksandra Liwak, Malwina Bielecka i Kinga Czajka.

W grupie chłopców do 10 lat: Jacek Gumienik, Filip Małek, Krzysztof Woźniak, Igor Pudełko, Miłosz Dębiec, Dawid Woźniak, Piotr Źródło i najmłodszy siedmioletni Ignaś Świta.

Jacek Gumienik został wyróżniony jako najlepszy zawodnik ze Szkoły The Best.

Organizatorem i sponsorem turnieju był Janowski Ośrodek Kultury.

Tekst i zdjęcia: Jan Swacha


Odwiedziny: 517
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves