Wizyt na stronie: 823553 | Wczoraj: 145 | Dzisiaj: 58 | Teraz: 1
Aktualności
„Tradycja – Inspiracja – Kompozycja”
2010-12-30 15:28:00

Tradycja – Inspiracja – Kompozycja” - koncert w wykonaniu artystów ludowych Ziemi

Janowskiej.

W dniach 9-12 XII 2010r w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie odbyła się 20 jubileuszowa edycja „Mikołajek Folkowych”. Imprezę zamknął niedzielny koncert w którym wystąpili: Janina Chmiel- solistka śpiewaczka z Wólki Ratajskiej, Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli w składzie: Stanisław Głaz- skrzypce, Bronisław Rawski- bębenek i Zbigniew Butryn – basy, Rodzinna Kapela Ludowa Butrynów w składzie: Zbigniew i Krzysztof Butrynowie grający na suce biłgorajskiej, wraz z solistką śpiewaczką Martą Butryn, oraz Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Kocudzy. Zaproszenie do koncertu na tak wspaniałej imprezie dla janowskich artystów ludowych to zaszczyt, wyróżnienie, potwierdzenie, że nasz region jest jednym z niewielu w Polsce zagłębi tradycyjnej kultury ludowej. Wspomnieć należy, że kilka lat wstecz na scenie Chatki Żaka występowała kilkakrotnie w konkursie grupa folkowa „Młodzi Janowiacy”, którą usłyszeć można na wydanych przez Janowski Ośrodek Kultury dwóch płytach „Zagraj mi muzyczko” i „Hej kolęda, kolęda”. Miłym zaskoczeniem dla janowiaków podczas imprezy było spotkanie z Dianą Krzemińską- janowianką, studentką III roku Instytutu Muzyki UMCS, która występowała w tym samym koncercie wraz z kilkudziesięcioosobowym chórem studenckim z programem pieśni i kolęd ludowych . W ramach warsztatów dla miłośników tradycyjnej kultury ludowej, odbyło się również spotkanie pt.”Śladami zapomnianego instrumentu” ze Zbigniewem i Krzysztofem Butryn, którzy z perspektywy ludowego lutnika i muzyka opowiadali o żmudnych poszukiwaniach informacji o tajemniczym instrumencie, przedstawili koleje „ożywiania” suki, jak również wykonane w ich pracowni instrumenty. Zaprezentowali także działalność Szkoły Suki Biłgorajskiej, brzmienie instrumentów przez nich wykonanych, a Marta swoim solowym śpiewem przy akompaniamencie suki potwierdziła walory tego instrumentu wywodzącego się z naszego regionu.

Ważnym elementem „Mikołajek Folkowych” były warsztaty pieczenia korowaja, wokalne, koronkarskie, garncarskie, ozdób koralikowych, oraz muzyczno-teatralne. Od początku istnienia Mikołajek Folkowych” wydawane jest pismo „Gadki z Chatki, w ostatnim 89 numerze oprócz wielu ciekawych informacji o wykonawcach znajduje się również wypowiedz Krzysztofa Butryna informująca o prowadzonym od dwóch lat przez STL portalu kulturaludowa.pl. Jest to pierwszy i jedyny ogólnopolski serwis internetowy w całości poświęcony tradycyjnej kulturze ludowej, a także o jej przemianach i zjawiskach zachodzących we współczesnym świecie.

Już wkrótce zamieścimy obszerną informację o działalności Szkoły Suki Biłgorajskiej prowadzonej od 2007r. przez Zbigniewa i Krzysztofa Butrynów z Janowa Lubelskiego. Warto nadmienić, że w ramach szkoły prowadzona jest nauka budowy instrumentów ludowych, warsztaty gry na suce, skrzypcach, basach, bębenku, oraz spotkania z muzykami i śpiewakami pochodzących z okolic Janowa lubelskiego. Więcej informacji na : www.sukabiłgorajska.pl, lub www.szkola.sukabiłgorajska.pl.

L.T.Odwiedziny: 853
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves