Wizyt na stronie: 727581 | Wczoraj: 301 | Dzisiaj: 233 | Teraz: 2
Aktualności
Memoriał Wiesława Surtela
2011-10-03 08:39:51

W dniu 25 września b.r. zostały rozegrane Otwarte Szachowe Mistrzostwa Powiatu Janowskiego poświęcone pamięci Wiesławowi Surtelowi.

Kim był Wiesław Surtel ?

W krótkim komentarzu trudno jest ująć wszystkie Jego cechy.

Urodził się w Janowie Lubelskim w 1953 roku. Tutaj zaczynał edukację w szkole podstawowej

a następnie kontynuował naukę w szkole średniej.

W 1978 roku ukończył studia na Politechnice Lubelskiej.

Pracował na rożnych stanowiskach na terenie naszego miasta. W 1989 roku był współzałożycielem firmy pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe „INŻBUD”, które dynamicznie się rozwijało. Obecnie jest jedną z większych firm na naszym terenie, specjalizując się w wykonywaniu prac w zakresie inżynierii lądowej. Prace w postaci kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieci wodociągowej i gazociągowej wykonuje na terenie całej Polski.

Był cenionym przedsiębiorcą i szanowanym pracodawcą. Niezwykle skromny i uczynny.

Z szacunkiem odnosił się do każdego człowieka.

Wiesław Surtel był z jednym z głównych sponsorów janowskich turniejów szachowych. To dzięki Niemu ten rok jest dziewiątym kolejnym, w którym możemy organizować różne turnieje szachowe.

Z entuzjazmem odnosił się do sukcesów organizacyjnych tych zawodów. W tym czasie na nasze turnieje przyjeżdżali szachiści z naszego województwa oraz z całej Polski. Również gościliśmy też szachistów z Ukrainy, Białorusi oraz Rosji. Mogliśmy osobiście rozgrywać partie z najlepszymi polskimi szachistami, którzy mieli tytuły arcymistrzów i mistrzów międzynarodowych.

Z zaciekawieniem słuchał moich opowiadań o tych turniejach. W szachy nie umiał grać, ale

z sentymentem opowiadał, jak na Jego uczelni jeden z pracowników naukowych – znany lubelski szachista Andrzej Sydor mówił na zajęciach o szachach i o różnych sposobach rozgrywania partii.

Wiesław Surtel zmarł 14 lipca 2011 roku po ciężkiej chorobie. Miał 58lat.

Ten turniej szachowy został rozpoczęty minutą ciszy dla uczczenia pamięci Zmarłego.

Obecni na turnieju synowie i córka Wiesława Surtela zostali serdecznie powitani przez wszystkich obecnych na sali zawodników.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim, polegający na kojarzeniu par zawodników mających taką samą lub podobną ilość punktów. Zwycięzcy poszczególnych rund awansują w rankingu, a przegrani są kojarzeni między sobą. W ten sposób po każdej rundzie jest przetasowanie w tabeli.

Rozegranych zostało 8 rund po 20 minut dla każdego zawodnika w każdej rundzie. W ten sposób partia mogła maksymalnie trwać 40 minut. Przekroczenie czasu oznaczało przegranie partii.

W zawodach wzięło udział 40 szachistów, w tym 9-cioro było z naszego janowskiego powiatu.

Zwycięzcą turnieju został Michał Mirosław z Lublina, który już po piątej rundzie objął prowadzenie. Jedna partię zremisował, a resztę wygrał. Drugie miejsce zajął Dawid Dzido z Biłgoraja. Nasi szachiści spisali się bardzo dobrze. Tomasz Bucior zajął trzecie miejsce, Robert Piątkowski był siódmy, Jan Swacha – dziewiąty. Nasi następni szachiści zajęli nastepujące miejsca: Jan Czarny – 16, Kulpa Henryk – 20. Filip Świta w klasyfikacji „open” był 28, w klasyfikacji juniorów zajął trzecie miejsce.

Mimo prowadzenia zajęć nauki gry w szachy, ilość grających juniorów w naszych lokalnych turniejach, należy uznać za niewystarczającą. Mała popularność tej królewskiej gry wśród dzieci i młodzieży daje takie efekty. Największą rolę w rozwoju tej gry mogą odegrać szkoły, szczególnie na poziomie podstawowym. Brak zainteresowania ze strony nauczycieli, nie spowoduje rozwoju tego sportu na terenie naszego powiatu.

Na turniejach w takich miejscowościach jak Biłgoraj, Tomaszów Lubelski czy Rudnik nad Sanem, dzieci i młodzież stanowi ponad połowę wszystkich grających.

Dziewięć lat działalności sekcji szachowej nie daje pozytywnych wyników. Wysiłki organizatorów bez wsparcia szkół nie mają żadnej szansy na rozwój szachów na terenie powiatu janowskiego. Stąd apel i prośba do dyrekcji szkół i nauczycieli wychowania fizycznego o propagowanie tej dyscypliny sportu.