Wizyt na stronie: 823276 | Wczoraj: 148 | Dzisiaj: 40 | Teraz: 1
Aktualności
20. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Chorwacji z udziałem „Olek Orkiestry” z Janowa Lubelskiego
2012-05-14 12:01:23

W dniach 3.05.2012 – 6.05.2012 „Olek Orkiestra” wzięła udział w rocznicowym 

20. Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbył się w pięknie położonych miastach Lovran i Opatija na wybrzeżach Chorwacji. Chorwackie hasło „Naš svijet je glazba” – czyli „Muzyka to cały nasz świat” przyświecało uczestnikom festiwalu.

W ramach obchodów 20-lecia festiwalu do Chorwacji poza polską orkiestrą przyjechały orkiestra węgierska „Balatonfüred Város Koncert Fúvószenekara” oraz słoweńska orkiestra pod nazwą „Pihalni orkester Marezige”. Festiwal uświetniła także miejscowa chorwacka „Puhački orkestar Lovran” z Lovran.

W czasie imprez wieczornych czekało na gości wiele atrakcji festiwalowych. Życie festiwalowe skupiało się wokół sceny w Lovran, na której każda z zaproszonych orkiestr dawała koncert. Dodatkowo 5. maja odbył się koncert przed willą Angioline w nadmorskim mieście Opatija, gdzie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie orkiestr z Węgier, Chorwacji, Słowenii i Polski.

Koncerty orkiestr dętych zgromadziły setki osób – muzyków, mieszkańców Lovranu a także turystów odwiedzających Chorwację. Ogromne wrażenie zrobiły występy polskiej orkiestry „Olek Orkiestra”, nie tak licznej jak pozostałe orkiestry, ale pięknie się prezentującej i grającej muzykę na światowym poziomie. Repertuar orkiestry z Janowa Lubelskiego podbił serca publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa oraz słowa pochwały od kapelmistrzów pozostałych orkiestr. Pozytywne opinie pod adresem kapelmistrza orkiestry, Pana Aleksandra Krzosa można było usłyszeć podczas wszystkich dni festiwalu.

Olek Orkiestrze” na Chorwacji towarzyszyła delegacja składająca się z Burmistrza Janowa Lubelskiego Pana Krzysztofa Kołtysia, Dyrektor Muzeum Regionalnego Pani Barbary Nazarewicz oraz Dyrektora Janowskiego Ośrodka Kultury Pana Łukasza Drewniaka.

W niedzielę 6.05.2012r. z powodu złych warunków atmosferycznych nie odbył się zaplanowany marsz uczestników główną ulicą w Opatiji z rynku na plażę „Slatina”. Tego dnia odbyło się pożegnanie i wymiana podarunków, co było ostatnim punktem programu. Po nim polska orkiestra ruszyła w długą drogę powrotną. Rozstaliśmy się z chorwackimi przyjaciółmi, jednak wciąż jesteśmy w kontakcie i mamy nadzieję, że następny międzynarodowy festiwal odbędzie się w Janowie Lubelskim.Odwiedziny: 1143
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves