Wizyt na stronie: 739326 | Wczoraj: 422 | Dzisiaj: 38 | Teraz: 2
Aktualności
Festiwal szachowy Janów Lubelski 2012
2012-09-11 08:08:18

W jubileuszowym 10-tym roku działalności Sekcji Szachowej „PEGAZ” zostały rozegrane kolejne turnieje szachowe. W dniach 29 sierpnia – 01 września w Ośrodku Wypoczynkowym „Almatur” nad janowskim zalewem zostały rozegrane Otwarte Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Juniorów w różnych kategoriach wiekowych. Urok lasów janowskich skłonił wielu miłośników królewskiej gry do wspólnego spędzenia czasu. Najwięcej było juniorów reprezentujących nasze województwo w różnych rozgrywkach regionalnych i krajowych. Licznie zjawiła się też wierna ekipa z Biłgoraja. Z naszego terenu reprezentację stanowili bracia Hubert i Krystian Dębczakowie oraz wielki miłośnik szachów proboszcz z Dzwoli ks. Piotr Kubicz. W sumie rozegrano 9 rund. Jedna partia trwała 60 minut. Dodatkowo za każdy wykonany ruch, zawodnik otrzymywał 30 sekund. Czasu do namysłu było bardzo dużo, można było zaplanować i wykonać różne manewry bojowe.

Organizatorem tego turnieju był Lubelski Związek Szachowy oraz nasz „Pegaz”.

Zwycięzcą został junior z UKS ASTRA Leśniowice Łukasz Siedlanowski. Z naszych zawodników bardzo dobrze walczył ks. Piotr Kubicz i zajął wysokie 10 miejsce. Nasi juniorzy też spisali się bardzo dobrze i zajęli odpowiednio: 18 miejsce Hubert Dębczak a brat Krystian był 20-ty.

W tym miejscu należy zauważyć duże postępy w nauce tej gry przez braci Dęczaków, gdzie dużą rolę odgrywa ich ojciec Marek.

Ukoronowaniem tych rozgrywek był II Memoriał Wiesława Sutela. Rozgrywki odbyły się w niedzielę 2-go września. Przybyła bardzo bardzo mocna ekipa z Ukrainy z arcymistrzem Vladimirem Malaniukiem na czele. Do walki z nimi stanęła też mocna ekipa z Lublina. Zawodu nie sprawili też szachiści z Biłgoraja i Rudnika. Ich obecność świadczy o wielkim zamiłowaniu do tej gry jak nawiązaniu przyjacielskich kontaktów sportowych.

Ten jednodniowy turniej składał się z siedmiu rund po 20 minut na jednego zawodnika na jedną partię. Limit czasu ograniczał w pewnym stopniu czas do namysłu. Przekroczenie oznaczało przegranie partii. Nasz powiat reprezentowało 10 szachistów, w tym trzy osobowe rodziny Dębczaków z Janowa i Koczułapów z Konstantynowa.

Faworytami byli zawodnicy z Ukrainy oraz lubelscy szachiści.

Pierwsze partie to wstępna selekcja szachistów. Powoli zaczyna klarować się czołówka. Po trzech rundach faworyci nie zawodzą. W czwartej rundzie nasi lubelscy szachiści w bezpośrednich pojedynkach z Ukraińcami przegrywają swoje pojedynki i na czele znajduje się trzech zagranicznych szachistów. Z naszych zawodników najlepiej w tej fazie sprawuje się Tomasz Bucior, reprezentujący barwy MKS „Start” Lublin oraz Szczepan Bielak. Po kolejnej piątej rundzie liderem zostaje arcymistrz Vladimir Melaniuk, który pierwszego miejsca nie odda już do końca turnieju. Tuż za nim toczy się zacięta walka o kolejne miejsca. Ostatnia siódma runda, to runda finiszowa. Zwycięzcą zostaje Vladimir Melaniuk, drugim jest jego rodak Nazariy Ustiyanivich, a trzeci lubelski szachista Zbigniew Księski. Następne dwa miejsca zajmują też szachiści z Ukrainy. Szóste miejsce jest dla kobiety Ernesty Milkowskiej z Otwocka. Z naszych zawodników, po dobrym finiszu wysokie 12 miejsce zajął Jan Swacha. Tuż za nim uplasował się Tomasz Bucior. Pozostali nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca: 21 Szczepan Bielak, 24 junior Hubert Dębczak, 26 Franciszek Koczułap, 30 Marek Dębczak, 38 Jan Czarny, 40 Krystian Dębczak, 41 Barbara Koczułap i 43 jej siostra Katarzyna.

Organizatorem Memoriału był Janowski Ośrodek Kultury i „Pegaz” Janów Lubelski. Głównym sponsorem było Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowe „Inżbud” z Janowa Lubelskiego.

W trakcie rozgrywek zawodnicy mogli korzystać z posiłków i napojów.

Miłym akcentem było zakończenie, gdzie wszyscy szachiści otrzymali pamiątkowe prezenty.