Wizyt na stronie: 823528 | Wczoraj: 145 | Dzisiaj: 33 | Teraz: 2
Aktualności
„Na Świętego Andrzeja- dziewkom z wróżby nadzieja”
2012-11-27 16:03:53

 „Na Świętego Andrzeja- dziewkom z wróżby nadzieja”

Zespół Obrzędowy „Janowiacy” z Janowskiego Ośrodka Kultury, na zaproszenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli występował dnia 24 XI.2012r w Kłyżowie na imprezie andrzejkowej.

Zaprezentowane widowisko obrzędowe „ Na Św. Jędrzeja” to zebrane zwyczaje, wróżby i zabawy andrzejkowe z okolic Momot Dolnych przekazane przez panią Bronisławę Jargieło.

Wigilia Św. Andrzeja według tradycyjnej wiedzy ludowej to czas, kiedy wśród ludzi duchy mogły odsłaniać tajemnice przyszłości. Przedmioty, rośliny i zwierzęta biorące udział w zabiegach wróżbiarskich służyły nawiązywaniu kontaktu i dialogu z przybyszami z innego świata. Dzień Św. Andrzeja kończy rok kościelny i obrzędowy- rozpoczynając Adwent. W takiej porze od wieków odprawiano różne wróżby, które miały działania magii, miłości i płodności. Należy dodać, że DNDRZEJ to opiekun cnotliwych i pobożnych panien na wydaniu.

W prezentowanym widowisku magia kryła się w: laniu wosku, wypieku bułeczek, które miały być zjedzone przez psa, rzucanie trzewikami w stronę progu i drzwi izby, wróżba z różańcem, obrączką i gałązką mirtu, spalanie kuleczek z włókna lnianego, hukanie do studni – w wigilię Andrzeja. Tu najlepszym aktorek okazał się pies Burek. Natomiast wieczory andrzejkowe to czas zabawy, potańcówek, ze strony chłopaków to psoty, sidlenie furtek, malowanie okien.

Życzymy spełnienia wróżb i marzeń andrzejkowych – Zespół Obrzędowy „JANOWIACY”


Odwiedziny: 1454
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves