Wizyt na stronie: 822624 | Wczoraj: 155 | Dzisiaj: 116 | Teraz: 4
Aktualności
„Andrzejkowe tradycje i obyczaje Ziemi Janowskiej”.
2012-12-03 12:53:13

Dnia 29 listopada w wigilię Św. Andrzeja – w ramach warsztatów folklorystycznych, w Janowskim Ośrodku Kultury odbyły się zajęcia edukacyjne pt. „Andrzejkowe tradycje i obyczaje Ziemi Janowskiej”.

W wigilie świętego Andrzeja, spełniona moja nadzieja”.

W niecodziennej atmosferze, pełnej magii i marzeń uczniowie klasy II „e” pani Iwony Paleń ze Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim poznawały tradycyjne wróżby andrzejkowe . Obejrzały film z widowiskiem obrzędowym „Na św. Jędrzeja” nagrany przez Zespół Obrzędowy „Janowiacy”, a potem było tradycyjne lanie rozgrzanego wosku- oczywiście lewą ręką od serca przez ucho klucza do wody- z odlanego kształtu wosku można odczytać co cię czeka w tym roku. Wróżba z talerzami: pod trzema talerzami układamy obrączkę, różaniec, gałązkę mirtu. Osoba która wybrała obrączkę w przyszłości wyjdzie za mąż(ożeni się), różaniec- pójdzie do zakonu, lub będzie służyć Bogu, gałązka mirtu wróży długie panieństwo, kawalerkę. Było też losowane karteczek z imionami, które miały wskazać bliską osobę ,przyjaciela na najbliższy rok, - ale kartka z wybranym imieniem musiała być włożona na noc pod poduszkę.

Reakcje dzieci podczas wróżenia były różne, - wielka radość gdy wróżby okazały się całkiem dobre, pełne prezentów i spotkań z Mikołajem, ale były też i łzy gdy wróżba nie pokrywała się z marzeniami.

Warsztaty folklorystyczne w Janowskim Ośrodku Kultury odbywają się tematycznie od 2004roku.

Nauczycielkom ze Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim dziękujemy za dobrą współpracę z JOK.

W grudniu odbędą się spotkania wigilijne.


L T.Odwiedziny: 1594
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves