Wizyt na stronie: 667196 | Wczoraj: 287 | Dzisiaj: 269 | Teraz: 1
Aktualności
Plener malarsko-rzeźbiarski w Janowie Lubelskim
2010-08-10 08:50:25

Plener malarsko-rzeźbiarski jako przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym i warsztatowym które miało na celu podnoszenie świadomości społeczności lokalnej Powiatu Janowskiego. Ponadto aktywizowało młodych ludzi do odbioru sztuk plastycznych i umiejętności obcowania z nimi. Wykorzystując walory przyrodnicze i kulturowe Ziemi Janowskiej promowało twórczość wywodzącą się z tradycji a stworzone przez młodych artystów dzieła stały się atrakcją dla odwiedzających nasz region turystów (rzeźby zostaną wyeksponowane na stałe przy szlaku rowerowym ).

Planowany plener odbył się w dniach 2-8 sierpnia 2010r. Uczestniczyli w nim profesjonalni artyści plastycy i studenci wydziałów artystycznych wraz z opiekunem. Oni kierowali i prowadzili równocześnie warsztaty plastyczne, angażujące wokół siebie młodzież i dorosłych z obszarów wiejskich i małomiasteczkowych Powiatu Janowskiego.

Zadaniem dla dziewięciu rzeźbiarzy było stworzenie prac rzeźbiarskich w materiale trwałym jakim jest piaskowiec. W rezultacie powstały trzy rzeźby kute w blokach piaskowca o kubaturze dwóch metrów sześciennych.

Przy poszczególnych rzeźbach pracowały po cztery osoby. Praca nad realizacją zamierzenia rzeźbiarskiego odbywała się pod namiotami.

Powstałe w ten sposób trzy prace zamierzamy rozmieścić na terenie parku miejskiego gdzie staną się stałym elementem pejzażu naszego miasta i atrakcją turystyczną Zadaniem natomiast dla artystów malarzy (sześciu uczestników) było stworzenie prac malarskich, wykonanych w technice olejnej o wysokich walorach artystycznych, wypływających z głównego nurtu twórczości każdego z twórców.


Powstały ciekawe obrazy, nawiązujące w swej tematyce do naszego rodzimego pejzażu zarówno przyrodniczego jak i kulturowego.

Wszystkim uczestnikom pleneru zapewniliśmy podstawowe materiały do twórczości. Praca całego zespołu twórców, zarówno rzeźbiarzy jak i malarzy miała charakter cykliczny i przebiegała zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i popołudniowych. Na czas pobytu artystów (14dni) zapewniliśmy wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja) oraz nocleg.

Beneficjentem całego przedsięwzięcia była cała lokalna społeczność, gdyż to z myślą o niej w przestrzeni naszego miasta powstały opisane wcześniej rzeźby. Bezpośrednimi beneficjentami byli dzieci i młodzież (ok. 70 osób) towarzysząca artystom w czasie realizacji prac plastycznych i uczestnicząca w warsztatach. Polegało to przede wszystkim na wzajemnych konsultacjach i rozmowach dotyczących techniki powstawania prac, sposobów realizacji a także próbach ich samodzielnej pracy twórczej .

Plener malarsko- rzeźbiarski wpłynął na wzrost poziomu zadowolenia mieszkańców Ziemi Janowskiej z warunków i jakości życia. Wzrosła też liczna dzieci, młodzieży i dorosłych uczestniczących w zorganizowanych formach upowszechniani kultury, jakimi niewątpliwie są zajęcia plastyczne. Natomiast dzieła stworzone przez artystów polepszą wizerunek Janowa Lubelskiego oraz będą atrakcją dla przybywających turystów i promocją dla całego naszego regionu.


Odwiedziny: 2118
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves