Wizyt na stronie: 751927 | Wczoraj: 499 | Dzisiaj: 518 | Teraz: 1
Aktualności
XI Janowski Turniej Szachowy
2013-04-30 11:24:53

I-szy Memoriał Włodzimierza Gomółki

W dniu 21 kwietnia został zorganizowany kolejny turniej szachowy. Poświęcony był

ś.p. Włodzimierzowi Gomółce. W naszym środowisku szachowym był znany jako wielki sympatyk królewskiej gry, organizator kółka szachowego na terenie gminy Modliborzyc, nauczyciel gry w szachy. Brał udział w różnych turniejach. Za największy sukces uważał zajęcie drugiego miejsca w mistrzostwach Polski samorządowców w szachach. Działacz społeczny i polityczny. Prawie przez osiem lat aż do śmierci pełnił funkcję wicestarosty Powiatu Janowskiego.

Zmarł we wrześniu ubiegłego roku.

Patronat nad tym turniejem sprawował Marszałek Województwa Lubelskiego.

Sponsorami byli: radny sejmiku Piotr Rzetelski, wicestarosta Bartosz Piech oraz Janusz Lewandowski- radny powiatu, przedsiębiorca z Dąbrowicy gminy Potok Wielki.

Na ten turniej przybyło 69 zawodników, w tym dwóch szachistów z Ukrainy i jeden z Białorusi - Brześcia. Najliczniejsza grupa przyjechała z Lublina – 19. Z naszego powiatu wzięło udział 17 szachistów. Liczny udział mieli też nasi sąsiedzi z Biłgoraja, Rudnika nad Sanem, Tomaszowa Lubelskiego, Zaklikowa i Opola Lubelskiego.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim polegającym na kojarzeniu zawodników o podobnej liczbie punktów po każdej rundzie. Rozegrano 9 rund, każdy zawodnik miał po 15 minut na każdą partię.

Pierwsze rundy to jak zwykle wstępne przetasowanie zawodników jeśli chodzi o siłę gry.

Ze zgłoszonych zawodników faworytami byli zawodnicy ukraińscy posiadający najwyższe punkty w rankingu. Spóźnienie się na dwie rundy znacznie osłabiło ich szanse na zdobycie najlepszych miejsc.

Po czterech rundach bez straty punktów byli tylko dwaj szachiści, Łukasz Gorzkiewicz z Tomaszowa Lubelskiego i Dawid Dzido z Biłgoraja. Ze stratą pół punkta był Praszak Michał z Lublina, Probola Bartosz i Krawczyk Wiesław z Tomaszowa Lubelskiego oraz Berlin Dmitriy z Brześcia.

Po piątej rundzie liderem zostaje Dawid Dzido bez straty punktów. Na drugie miejsce wysuwa się Michał Praszak ze stratą pół punkta. W szóstej rundzie obydwaj grają ze sobą. Wygrywa Praszak, który zostaje liderem. Spóźnieni Ukraińcy gonią czołówkę i nie wiadomo do końca czy ten pościg bedzie skuteczny.

Po ósmej rundzie na czele jest Praszak i Dzido. Następnych zawodników dzieli tylko różnica pół punkta. Ostatnia dziewiąta runda będzie decydująca.

Po tej rundzie klasyfikacja jest następująca. Zwycięzcą turnieju został Michał Praszak. Drugie miejsce zajął Piotr Polkowski z KU AZS UMCS Lublin.

Dalsze miejsca w kolejności zajęli: Dawid Dzido, Nazar Ustianovich z Ukrainy i Bartosz Probola.

A jak wypadli nasi szachiści? Nie wypadli rewelacyjnie, grali na swoim poziomie z różnym powodzeniem. Nalepszym był Marek Dębczak z Przyborowia, który zdobył 5 punktów i zajął 30 miejsce. Następny z 4,5 punktami był Jan Swacha zajmując 36 miejsce. Następni nasi szachiści z 4 zdobytymi puntami zajęli następujące miejsca: 41 – Franciszek Koczułap z Konstantynowa, 42 - Kierepka Krystian i 43 – Świta Filip obaj z Janowa, 46 – Latus Karol z Wierzchowisk oraz 48 – Grela Marian z Batorza.

Najlepszych 20 zawodników w kategorii open otrzymało nagrody finansowe i rzeczowe. Również zostali nagrodzeni juniorzy i juniorki w poszczególnych grupach wiekowych jak i nasi zawodnicy.

Zawody odbyły się w kulturalnej i miłej atmosferze.

Zdjęcia i tekst: Jan Swacha, Janów Lubelski dnia 2013.04.28