Wizyt na stronie: 816860 | Wczoraj: 214 | Dzisiaj: 75 | Teraz: 1
Aktualności
11 lat Sekcji Szachowej “Pegaz” III Memoriał Wiesława Surtela
2013-09-10 10:51:39

W 11-tym roku swej działalności Sekcja Szachowa “Pegaz” nie zwalnia tempa. Dzięki dużej pomocy prezesa Lubelskiego Związku Szachowego Krzysztofa Góry, wakacje z szachami w Janowie Lubelskim były w tym roku bardzo udane. Zorganizowane zostały dwa obozy nauki gry w szachy

w Ośrodku Wypoczynkowym “Almatur” nad janowskim zalewem. W ostatnim tygodniu wakacji odbył się turniej szachowy, w którym uczestniczyła kadra juniorska naszego województwa. Jak wysoki był poziom gry, przekonał się o tym jedyny uczestnik z naszego powiatu ks. Piotr Kubicz, proboszcz parafii z Dzwoli. Wszyscy juniorzy tego turnieju mieli rankingi szachowowe wyższe od naszego dzielnego szachisty. Należy pogratulować księdzu odważnej walki na polu szachowym.

Gra z zawodnikami o wyższym poziomie pozwala zdobyć pewne doświadczenie, które z czasem procentuje.

W ostatni dzień wakacji, w niedzielę 1-go września został rozegrany turniej szachowy jako

III Memoriał Wiesława Surtela.

Głównym sponsorem było Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowe“Inżbud” z Janowa Lubelskiego.

Turniej odbył się w Janowskim Ośrodku Kultury przy dużym wsparciu i pomocy jego pracowników, szczególnie Bolesława Żytki.

Na starcie stanęło 38 zawodników. Najwięcej po 9-ciu było z Lublina oraz z naszego powiatu. Przybyli również szachiści ze Stalowej Woli, Rudnika nad Sanem, Biłgoraja, Zaklikowa, Bliżyna k/ Ostrowca Świętokrzyskiego, Opola Lubelskiego oraz jeden ze Lwowa.

Rozegrano siedem rund. Każdy zawodnik miał 20 minut do swojej dyspozycji. Jeśli w tym czasie nie udało się rozstrzygnąć partii, przegrywał ten, komu skończył się limit czasowy. Jednak większość partiii kończyła się w ustalonym czasie. Kojarzenia par dokonywał komputer w oparciu o posiadane kategorie szachowe zawodników oraz wyniki po kolejnych rundach. Piewsze rundy to wstępne przetasowania i podziały na grupy w oparciu o zdobyte punkty. Oprócz umiętności w ciągłym myśleniu i liczeniu kominacji, należało też się wykazać i wytwałością. Jeden błąd czy niedokładny ruch mógł przesądzić o losie partii.

Biorąc pod uwagę kategorie szachowe zawodników, czekała nas ciężka walka o każdy punkt. Mało było szachistów, na których można było łatwo zdobywać punkty. Świadczy to o postępach, szczególnie młodzieży, która w swoich sekcjach szachowych ciagle podnosi swoje umiejętności. Przykładem może być klub szachowy z Rudnika nad Sanem, w którym to grają czołowe juniorki województwa podkarpackiego.

Nasza Sekcja Szachowa “Pegaz” opiera się tylko o miłośników, którzy w wolnym czasie mogą zająć się nauką lub grą. Nie prowadzimy żadnych szkoleń ani innych zajęć, gdzie można byłoby poćwiczyć grę oraz nauczyć się teorii, szczególnie dotyczącej początkowych ruchów. Jako Sekcja Szachowa nie posiadamy na to funduszy. Turnieje organizujemy tylko dzięki firmom, które poprzez swoją życzliwość nam w tym pomagają.

Wracamy do turnieju. Po trzech rundach na czele było trzech szachistów: Stoma Paweł i Polkowski Piotr, obydwaj z Lublina oraz Ustianovich Nazar ze Lwowa. Po czwartej i piątej rundzie prowadzenie utrzymuje Stoma i Ustianovich. Po szóstej samodzielnym liderem zostaje Stoma Paweł, który po ostatniej partii zostaje zwycięzcą Memoriału. Drugie miejsce wywalczył Polkowski Piotr z KU AZS UMCS Lublin. Dalsze miejsca zajęli: Ustianovich Nazar, Krasowski Piotr z MKS Start Lublin, Wojciechowski Adam z Lublina oraz Jaworski Albin z Biłgoraja.

A jak walczyli nasi szachiści z całą koalicją prawie zawodowców? Dzielnie sią bronili i walczyli do końca. Po czwartej rundzie najlepszym szachistą z naszego powiatu był Marek Dębczak, pracownik Poczty Polskiej jako listonosz. Po piątej rundzie na czoło wysunął się Robert Świta, którego dzielnie wspierał syn i córka.

Po szóstej rundzie najlepszym z naszego powiatu zostaje Jan Swacha. Ostatnia siódma runda jest decydujaca o ostatecznych wynikach. Dlatego dużo emocji budziły kojarzenia ostatniej rundy. Jeśli trafi się teoretycznie na słabszego zawodnika, to jest okazja awansować wyżej, a jeśli na mocniejszego, to trzeba mocno powalczyć. Z losowania najtrudniejsze zadanie otrzymał Jan Swacha, któremu los przydzielił najlepszą juniorkę z Rudnika, która ma wyższy ranking i jest czołową juniorką naszego południowego wojwewództwa. Pozostali nasi zawodnicy otrzymali od losu łatwiejsze zadanie i z tej szansy skorzystali.

Ostatnią partie wygrywa też Jan Swacha, który dzięki temu zostaje najlepszym szachistą powiatu janowskiego, zajmując w klasyfikacji ogólnej 15-te miejsce. Następne miejsca zajęli: 22- Robert Świta,

23- Jan Czarny, 24- Marek Dębczak. Nasz najlepszy junior Karol Latus z Wierzchowisk zajął 27 miejsce. Kolejne miejsca naszych zawodników to: 33- Dębczak Krystian, 34- Świta Filip, 36- Świta Marcelina, 37- Dębczak Hubert.

W tym roku były rozegrane w Janowie Lubelskim dwa regionale turnieje szachowe w ramach Grand Prix Lubelszczyzny. Jeden w kwietniu jako I-szy Memoriał Włodzimierza Gomółki, a drugi na początku czerwca jako Janowski Turniej Szachowy.

Sekcja Szachowa “Pegaz” dziękuje swoim sponsorom za pomoc finansową.

Podziękowania składamy również dyrektorowi Janowskiego Ośrodka Kultury Panu Łukaszowi Drewniakowi za wszelką pomoc w tym zakresie.

2013.09.02. Jan Swacha 

DSC08276.JPG DSC08280.JPG DSC08281.JPG DSC08289.JPG DSC08290.JPG DSC08292.JPG DSC08293.JPG DSC08294.JPG DSC08295.JPG DSC08296.JPG DSC08300.JPG DSC08309.JPG DSC08315.JPG DSC08316.JPG


Odwiedziny: 987
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves