Wizyt na stronie: 818432 | Wczoraj: 147 | Dzisiaj: 137 | Teraz: 2
Aktualności
Sprawozdanie z turnieju szachowego
2014-11-03 15:24:27

Ciężkie walki w Janowie Lubelskim

Ukraińcy okazali się za mocni


W niewielkiej ilości pokonali zdecydowanie trzy razy liczniejszą grupę ochotników z Janowa Lubelskiego wsparte mocnym oddziałem z Lublina i ziemi biłgorajskiej.

Dysponując wysokim poziomem wiedzy oraz znajomością walki taktycznej, byli poza naszym zasięgiem. Poświęcając nawet nieobecność na wyborach w swoim kraju, zdecydowali się na atak desantowy akurat do nas.

I stało się. Grupa bojowa ze Lwowa, Chmielnickiego, Kijowa i Stryja oraz Nowojaworiwska była poza naszym zasięgiem.

Rozkaz obrony naszego miasta wydał burmistrz Krzysztof Kołtyś, ale to nic nie wskazywało na taki wynik.

Na 37 startujących, dziesięciu szachistów pochodziło z Ukrainy. Wysoki ranking wskazywał ich na faworytów. Do walki mieli włączyć się mocni zawodnicy z Lublina. Ale ich siła była za słaba aby dzielnie stawić im czoła.

Tak to w niedzielę 26-go października rozpoczął się turniej szachowy jako Otwarte Mistrzostwa Janowa Lubelskiego w szachach błyskawicznych będący jednocześnie IV-tym Memoriałem Wiesława Surtela.

Błyskawiczne rozgrywanie partii miało swoje ograniczenia, szczególnie czasowe. Każdy szachista miał do dyspozycji trzy minuty oraz dodatkowy czas w postaci dwóch sekund za każdy wykonany ruch. Dowolna pomyłka w postaci nieprawidłowego ruchu lub przekroczenia czasu, powodowała przegraną partię. Jak szybko trzeba myśleć, żeby prawidłowo wykonywać ruchy, a ponadto ograć przeciwnika – to tylko mogą powiedzieć uczestnicy tych zawodów. Refleks w wielu przypadkach decydował o wyniku pojedynku.

W sumie rozegrano 21 rund. Po zakończonych zawodach można było stwierdzić, że poziom był wysoki. Faworyci raczej nie zawodzili.

Zwycięzcą Memoriału został Vadim Razin z miasta Chmielnicki. Z 21 partii, wygrał 20 a jedną zremisował. Drugie miejsce zajął jego rodak ze Lwowa Petr Golubka. Dopiero trzecie miejsce zajął szachista z Lublina – Michał Mirosław. W pierwszej dziesiątce było tylko trzech lubelskich szachistów.

Trzeba z satysfakcją przyznać, że dość liczna była grupa szachistów z naszego powiatu, bo aż 14-tu,

w tym silna grupa przyjechała z Wierzchowisk – 5-ciu zawodników.

Czyżby wzrosło zainteresowanie szachami – królewską grą na naszym terenie?

Poziom naszych szachistów też uległ podwyższeniu. Jest to wynik treningu, wyjazdów na różne turnieje szachowe oraz prowadzenie prywatnej szkoły nauki gry dla dzieci i młodzieży. Duży udział w tym mają rodzice, którzy w tej grze widzą większą perspektywę rozwoju intelektualnego swojego dziecka. Przecież szachy to sport, nauka i sztuka.

Ale wróćmy z powrotem do turnieju. Największą niespodziankę sprawił dwunastoletni Karol Latus

z Wierzchowisk. Zajął wysokie 16 miejsce, będąc najlepszym juniorem oraz drugim zawodnikiem z naszego powiatu. Wielkie brawa dla niego. W tym turnieju wygrał 10 partii.

Pierwsze miejsce w kategorii szachistów powiatu janowskiego zajął Marek Dębczak wygrywając też 10 partii. Taką samą ilość wygranych partii miał też Jan Swacha z Janowa oraz Piotr Jaskowski z Wierzchowisk.

W tym turnieju, nasi szachiści po raz pierwszy jako zespół był lepszy od zespołu z Biłgoraja, od którego zawsze pobieraliśmy srogie lekcje nauki. Jednak praca z czasem przynosi efekty.

Miejmy nadzieję, że z czasem grono zwolenników gry w szachy będzie się powiększało.

Tekst i zdjęcia: Jan Swacha
Odwiedziny: 657
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves