Wizyt na stronie: 817761 | Wczoraj: 337 | Dzisiaj: 133 | Teraz: 1
Warsztaty folklorystyczne
Jarmark Jagielloński w Lublinie.
2012-09-05 18:12:31
PROMOCJA JANOWSKICH,  tradycyjnych  wyrobów  kulinarnych , rękodzieła ludowego,  oraz dorobku artystycznego - podczas  Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.
Już po raz szósty  na Starym Mieście odbył się JARMARK JAGIELLOŃSKI, który po kilku stuleciach powrócił do Lublina,  lecz już w odmienionej formie, gdyż dzisiejszy jarmark to przede wszystkim impreza kulturalno-turystyczna.
Na kilka dni sierpniowych (17,18,19) odżył  klimat dawnych czasów, a dzięki bogatej ofercie, każdy uczestnik  znalazł  coś dla siebie. Na jarmarku nie zabrakło licznych straganów kupieckich z autentycznym ludowym rękodziełem, jak też i tradycyjną, zdrową żywnością.  Uczestnicy oprócz podniebienia,  mogli zaspokoić swoją ciekawość i wypróbować  swoje zdolności rękodzielnicze uczestnicząc w specjalnie przygotowanych warsztatach i pokazach. Przez trzy dni,  imprezie towarzyszyły liczne koncerty, wystawy, parady min. Orkiestry Dętej ze Zdziłowic.
Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego już po raz drugi otrzymało zaproszenie do zorganizowania własnego kramu, wspólnie z janowskimi twórcami ludowymi: Stefanią Suchora, Aliną Myszak, Aleksandrem Bielakiem i Adamem Żelazko. Wszyscy wystawiali i promowali swoje tradycyjne wyroby: koszyki z rogożyny i korzenia sosnowego, wyroby z krepiny  papieru i gliny.
Pani Stefania Suchora codziennie prowadziła szkołę plecionkarstwa dla dzieci i młodzieży, pozostali twórcy prezentowali swoje umiejętności przy swoich stoiskach.
Biorąc pod uwagę wielkie zainteresowanie kupujących przy naszych stoiskach, a zwłaszcza pirogami, kaszakami, jaglakami, należy stwierdzić,  że janowskie produkty znane są  na Lubelszczyźnie. Oprócz „placków” na stoisku SKPJ królowały miody, nalewki, ser podsuszany, chleb wiejski ze smalcem i ogórkiem. Już w niedzielę brakowało koszyczków pani Stefani i pana Olka, co dowodzi, że rękodzieło janowskich twórców ludowych cieszy się uznaniem kupujących.                                                                                                                    Jarmark Jagielloński to bardzo ciekawa impreza, która łączy prezentację sztuki, rzemiosła z bogatą oferta kulturalną i stanowi wspaniałą promocję dla Lublina a dla nas - Powiatu Janowskiego.
W piątkowym nocnym  koncercie pn.”Nowe ścieżki tradycji” wystąpiła Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej, oraz Agnieszka Łukasik z Zofianki- obie tegoroczne laureatki z Kazimierza. Kołysanka zaśpiewana przez Agnieszkę późną porą nocną daleko rozbrzmiewała ponad murami Starego Miasta i była wezwaniem do snu tych którzy jeszcze bawili się podczas imprezy.
Uczestnictwo jankowiaków  w  trzydniowym Jarmarku Jagiellońskim było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Leśny Krąg”, oraz Janowskiemu Ośrodkowi Kultury- za co my uczestnicy bardzo dziękujemy. ( dofinansowanie:  kramu,  kosztów transportu       i pokazy  rękodzieła ludowego dla dwóch osób).

                                                                                                                          SKPJ.


Odwiedziny: 2934
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves