Wizyt na stronie: 817759 | Wczoraj: 337 | Dzisiaj: 131 | Teraz: 1
Filmoteka Szkolna
24 godziny z aparatem fotograficznym
2013-04-16 15:46:27
polski_intytut.png

Zrealizowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej


24 godziny z aparatem fotograficznym

W dniach 13-14 kwietnia 2013 r. uczniowie janowskich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się na 24-godzinnym foto-maratonie. W pierwszej edycji zorganizowanych przez Janowski Ośrodek Kultury warsztatów fotograficznych wzięło udział blisko 30 osób. Młodzi ludzie, z mniejszym lub większym doświadczeniem w dziedzinie fotografii przez całą dobę doskonalili swój warsztat korzystając z rad ekspertów. Teoretyczne i praktyczne zajęcia z uczestnikami foto-maratonu prowadzili profesjonalni fotograficy: Maks Skrzeczkowski i Daniel Mróz. Gościem specjalnym imprezy była Pani Irena Krawiec założycielka zespołu Jarzębina.

Warsztaty plenerowe odbywały się w dzień i w nocy na terenie Janowa Lubelskiego. Każdy z uczestników wykonał kilkaset zdjęć, których kompozycję oceniali prowadzący. Podczas plenerów adepci sztuki fotografowania stosowali technikę panoramowania, która polega na fotografowaniu obiektów znajdujących się w ruchu. Tymi ruchomymi obiektami stały się w godzinach wieczornych jadące przez miasto samochody oraz spacerujący mieszkańcy Janowa, co budziło wśród nich nie lada zdziwienie. Uczestnicy uczyli się również dobierać parametry ustawień aparatu, a zwłaszcza przesłony, która odpowiedzialna jest za uzyskanie odpowiedniej głębi ostrości. Inne formy fotografowania dotyczyły aranżowania planów zdjęciowych, stosowania powtarzalności elementów oraz mocnych punktów w zdjęciu. Najbardziej efektowne zdjęcia powstawały podczas pracy w specjalnie zaaranżowanych studiach fotograficznych.

Uczestnicy wysłuchali też kilku wykładów doświadczonych fotografów, którzy opowiadając historię z własnego życia, starali się wytłumaczyć młodym pasjonatom fotografii, jak bardzo trudny jest to zawód i jak wiele cierpliwości, a czasem odwagi potrzeba, by zrobić naprawdę dobre zdjęcie.

Podczas maratonu został przeprowadzony konkurs fotograficzny „Janów Lubelski dniem i nocą”. Laureatem konkursu w kategorii najlepsze zdjęcie plenerowe przedstawiające Janów Lubelski nocą został Hubert Ryfiński, uczeń klasy trzeciej Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim. Laureatką konkursu w kategorii najlepsze zdjęcie plenerowe przedstawiające Janów Lubelski w dzień została Dorota Kotrybała, uczennica klasy drugiej Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół w Janowie Lubelskim. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę statywy fotograficzne. Jury konkursowe przyznało również wyróżnienie za zdjęcie wykonane przez Beatę Tylus, uczennicę klasy trzeciej Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół w Janowie Lubelskim. Wszystkie fotografie będzie można obejrzeć na stronie internetowej Janowskiego Ośrodka Kultury oraz podczas wystawy fotograficznej.

Maraton fotograficzny zakończył się wręczeniem dyplomów oraz nagród uczestnikom. Były to pierwsze zajęcia w ramach projektu „Warsztaty filmowe dla nauczycieli i uczniów”, które zostały dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zapraszamy uczniów i nauczycieli na kolejne warsztaty, które odbędą się już 19, 22 i 24 kwietnia 2013 r. w Janowskim Ośrodku Kultury. Szczegóły na www.jokjanow.pl

1.mini.jpg 2.mini.jpg 3.mini.jpg 4.mini.jpg 5.mini.jpg 6.mini.jpg 7.mini.jpg 8.mini.jpg 9.Dorota_Kotryba__a.mini.jpg 10.Emilia___uber.mini.JPG 13.Joanna_Sajewska.mini.jpg

  Emilia Żuber

koordynator projektu


Odwiedziny: 1797
Janowski Ośrodek Kultury © 2010 Janów Lubelski, ul. Jana Pawła II 3, tel. 15 8724 677, 8724 678, fax 15 8724 677
wykonanie: Extreme Waves